Célegyenesben, vita nélkül
2019. 11. 14. 23:27Klaus Iohannis hivatalban levő államfő és Viorica Dăncilă exminiszterelnök, a szocdem párt elnöke mérkőzik az államelnök-választás második fordulójában. A nagy reményekkel nekifutó Dan Barna a harmadik helyezést érte el, közel tíz százalékkal lemaradva a második helyezett Dăncilă mögött. Noha úgy tűnik, a játszma lefutott, november 24-én még akármi megtörténhet. Simon Judit jegyzete.
Bárki is legyen Románia következő elnöke, itt csupa vidámság lesz az élet
Túl vagyunk az első fordulón, semmi meglepetés, noha volt, aki úgy tett, mintha. Azt még a politikában egyáltalán nem jártas polgár is borítékolta, hogy a jelenleg kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatásával induló, hivatalban levő államfő nyeri az első fordulót. Klaus Iohannis 37,49 százalékkal futott be elsőnek, és ha a magukat jobbközép alakulatokként definiáló pártok (USR-PLUS, PMP) nem indítanak saját jelöltet, nem oszlanak meg a szavazatok, elsőre megszerzi második államfői mandátumát, és a büdzsében több pénz marad. Persze, a demokrácia nem olcsó mulatság. A hiánya pláne.
Azt viszont senki nem gondolhatta komolyan, hogy a november 10-ei, 47,66 százalékos részvétel mellett a politikai életben fiatalnak tekinthető Mentsétek meg Romániát – Plus alkotta szövetség jelöltje, a választók számára alig ismert sószegény Dan Barna lekörözheti a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, a minap még miniszterelnök Viorica Dăncilăt. Ami nem megy, azt nem kell erőltetni, Barna a 14,73 százalékával a legokosabban tenné, ha egy időre visszavonulna. Sem nem elég karizmatikus, sem nem elég jó politikus ahhoz, hogy e vereség után felfuttassa jobb sorsra érdemes, tavasszal jól is szereplő alakulatát. Sajóinformációk szerint a szövegséges PLUS ugyancsak nem túl karizmatikus, de rövid miniszterelnöki ténykedése nyomán sokkal ismertebb, gazdasági szakember hírében álló vezetője, Dacian Ciolos, valamint jónéhány párttársa szintén így gondolja. Az más kérdés, hogy ilyen bukta után egy magát komolyan vevő politikus lemond pártelnöki tisztségéről.
Barna választási bukásának több oka van, kettő kiemelendő: sokat hezitált, amíg eldöntötte, hogy a szövetség támogatja a nemzeti liberálisok kormányra kerülését, a másik, hogy az USR PLUS szavazói közül sokan biztosra menve Iohannisra szavaztak.
Emlékkép 2018. január 29-ről: Viorica Dăncilă átveszi miniszterelnöki kinevezését Klaus Iohannistól. Néma parola
A volt kormányfőre a szavazók 22,69 százaléka voksolt, ami soknak tűnik, tekintve bakikban gazdag, siralmas közszereplését, de kevés, ha a mögötte levő pártot tekintjük. A PSD bár hullámvölgybe került, ettől függetlenül erős alakulat, hatalmas tömegbázissal, remek szervezőkészséggel. A szocdemek a legkisebb településen is jelen vannak, kemény kézzel vezetik a megyei és helyi tanácsok többségét, számos polgármester tartozik hozzájuk, és akkor még nem beszéltünk a megszámlálhatatlan intézményvezetőről. Dăncilă nem képes összefogni ezt a bár akadozó, de hatalmas gépezetet, uralni a kiskirályokat, akik nem szokták meg, hogy egy nőnek engedelmeskedjenek, (másnak se szívesen), és azt sem, hogy vezetőjüknek kevesebb esze legyen, mint nekik, holott zömmel ők sem egyetemi tanárok. A volt kormányfő, akit Liviu Dragnea, a jelenleg börtönbüntetését töltő volt pártelnök marionett figurának küldött a Victoria palotába, szempillantás alatt, látványosan fordított hátat elítélt jótevőjének, de a pártban nem tudott olyan vasfegyelmet tartani, mint elődje. Ráadásul a kormányfői bársonyszékből is kibuktatták, tehát már a pénzosztással sem tudja sakkban tartani a kiskirályokat. Így történhetett, hogy az elnökválasztás első fordulójában egy megyét leszámítva elvesztette a moldvai régiót, ami pedig mindig hűséges szocdem felségterület volt. Ráadásul a PSD országos végrehajtó tanácsának (CEX) ülésén szó szerint lehülyézték, amitől sírógörcsöt kapott. A bákói polgármester rátett még egy lapáttal, amikor azt mondta, a szocdemek csak röhögtetik magukat Dăncilăval. A pártelnök válaszul jó pár tagot ki is penderített az alakulatból. Tehát a volt kormányfő úgy érte el ezt a közel 25 százalékot, hogy a gépezet csak félgőzzel üzemel, és ezúttal voks-ajándékokról sem szólt a fáma. Tetszik vagy sem, hihető vagy hihetetlen, több mint kétmillió román állampolgár – vevőként a felkínált szociális demagógiára –Dăncilăt vélte a legmegfelelőbbnek az államfői tisztségre.
A jobbközép alakulatok összefogásának hiányában november 24-én, az államelnöki választás második fordulójában Klaus Iohannis és Viorica Dancila mérkőzik a legfőbb közjogi méltóságért. El kell ismerni, első látásra vicces helyzet, másodikra már nem annyira. Valahogy arra emlékeztett, amikor Ion Iliescu és Vadim Tudor került a második fordulóba és mindenki fejvesztve szavazott – beleértve a magyarokat – előbbire. Mégiscsak ő volt a kisebbik rossz.
Iliescu akkor nem akart nyilvános vitát az ellenfelével. Iohannis sem vágyik kamerák elé ülni Dăncilăvel, ő sem szándékozik bizonyos szint alá menni... Pedig jó móka volna, ha élő adásban minden sértést, le- és beszólást egymás szemébe vágnának. A hivatalban levő államfő kitért a vita elől. A kampányfőnöke azt mondta, azért, mert mindkét jelölt magas köztisztséget töltött be az elmúlt években, a lakosság jól ismeri őket, tevékenységüket és álláspontjukat, az államfő a lakosággal akar találkozni inkább. Dăncilă – akinek kevesebb a vesztenivalója – nyílt levélben hívta ki vitára Iohannist, de hiába. Az ország két táborra oszlott: a vitapártiak ragaszkodnak a demokratikus hagyományhoz (az említett vadimos, iliescus eset kivételével mind volt tévévita), a vitát ellenzők úgy vélik, a szocdem vezető veszekedni tud, de érdemi vitát folytatni nem, Iohannis csak lejáratná magát, ha leülne vele a kamerák elé.
Egyes elemzők úgy vélik, egy ilyen vita akár meg is fordíthatná az eredményt, ahogy ez öt évvel ezelőtt történt, amikor Iohannis hívta vitára Victor Ponta akkori szocdem pártelnököt és államfőjelöltet. Az első forduló nyertese Ponta volt, a második fordulót megelőző szópárbaj után Iohannis fölényesen nyert. A szavazók rokonszenve ugyanis kiszámíthatatlan, s ha a PSD teljes gőzzel beindítja a gépezetét, s a kiskirályok is beállnak a sorba, akármi megtörténhet.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!