Simon Judit: Oltomiglan napló 10.

2021. 01. 12. 21:11

Megjött az új esztendő, vele együtt a mindenévi remény: jobb lesz, mint az előző. 2021-nek nem nagy kihívás jobbnak lenni, úgyhogy, hátha tényleg. Látszik a fény az alagút végén, és én nagyon remélem, nem vonat világít, hanem az oltás megfékezi ezt a mindent leállító, felborító járványt. Addig is, engedve sokak unszolásának, naplót írok. Nem tudom, hány napig vagy hétig, esetleg hónapig tart, csak akkor zárom le, ha megkaptam a második szurit.

 

Nem fogadja el a román kultúra napja alkalmából neki ítélt elnöki kitüntetést Alexander Nanau, a Colectiv-tűzvészről készült, több nemzetközi díjat nyerő dokumentumfilm rendezője. A filmes Facebook-oldalán jelentette be döntését, amit azzal indokolt, hogy nem tud annál cinikusabb dolgot elképzelni, mint üres díjakkal elismerni a kultúra érdemeit, miközben a teljes romániai kulturális szektor soha nem látott válságban van.” – írja a News.ro hivatkozva a Maszol. (…)

Alexander Nanau Colectiv című filmje Románia Oscar-jelöltje, Európa legjobb dokumentumfilmje 2020-ban, és az Amerikai Egyesült Államokban is díjat kapott, ugyanakkor az HBO Go-n romániai nézettségi rekordot döntött.

„Olyan filmrendezőként, aki leginkább vonzza jelenleg a román kultúrára irányuló nemzetközi figyelmet, képmutatás lenne elfogadnom ezt a kitüntetést, tekintve, hogy a filmipar és az érte felelős állami intézmények a klinikai halál állapotában vannak” – fogalmazott Nanau, aki azt is hozzátette, türelmetlenül várja, hogy Klaus Iohannis államfő párbeszédet vagy közvitát kezdeményezzen a kulturális szektor támogatásáról.

Várhatja, mondom én. Ellenben szerintem nagyszerű hír a kultúra számára, hogy az RMDSZ Demeter András Istvánt nevesítette a művelődési tárca államtitkárának. Demeter volt már igazgató és államtitkár a kulturális minisztériumban, akkor nem csak számos, az intézmények és függetlenek számára hasznos intézkedést foganatosított, hanem olyan törvénytervezet is kidolgozott, amely az előadóművészek helyzetét volt hivatott rendbe tenni. Akkor nagy ellenállásba ütközött, hátha, most, a válság rádöbbentette mind a művészeket, mind az intézményvezetőket ennek felettébb hasznos voltáról.

A jogi, művészi és menedzsmenti szaktudásán túl, a kultúrában dolgozók, legfőképpen az alkotóművészek a leendő államtitkár empátiájára is számíthatnak, hiszen Demeter alapfoglalkozása színész. Úgyhogy, van remény arra, hogy végre a kultúrára is odafigyeljenek kormányszinten. Sőt arra is, hogy helyi és megyei szinten ne a kulturális intézmények ledózerolásával igyekezzék egy városi vagy megyei vezető bizonyítani mindenhatóságát.

Nálam, a lakásban megint nincs fűtés. Pontosabban az egész negyedben nincs. Reggel majdnem elszégyelltem magam azért, amit a tegnapi naplóban írtam a meleget szolgáltatókról. A Termoficare vállalatról, nem a napsugárról, aminek télen nem dolga, hogy melegítsen. Éjjel ugyanis felmelegedtek a fűtőtestek, kellemes hőmérséklet volt a lakásban. Aztán délre kihűltek. Telefon a diszpécsernek. Ezúttal egyből emberi hang válaszolt, konkrétan a tegnapi bihari tájszólású férfi. Csak bemutatkoztam és már mondta is, hogy ezúttal a másik kazán hibásodott meg, de már teljes gőzzel javítják. Kérdem, hány kazán van, mire számítsunk? Mondja, kettő, és nagyon igyekeznek. Állítólag holnapra befejezik, és este már meleg lesz a lakásokban. Mintha valami sajnálkozást éreztem volna a hangjában, de mindenképpen megköszönte a türelmet és a megértést.

Plainer Zsuzsa barátném tegnap azt javasolta, írjak e-mailt a cégnek, és kérdezzem meg, mi történik. Ma délután írtam. Válasz még nem érkezett, de nem is történik semmi.

 

Ahogy nézegettem a híreket, rájöttem, hogy nagy divat a kígyó. Egy angol színész egy királypitont talált a fürdőszobájában, amikor bement fogat mosni. Elképzelem, milyen képet vághatott, én egy szomorú bogártól is sikoltva menekülök. Nem mondom, hogy leült volna beszélgetni, az egy sorozatban keményfiút játszó hatvanéves színész kiszaladt és a barátnőjét hívta segítségül. Ketten belestek a fürdőszobába, amikor a hatalmas kígyó rájuk mosolygott a vécékagylóról, de mire másodszor is benéztek, eltűnt. Hívták az állatvédőket, akik a fűtőtest mögül halászták ki a hüllőt.

Egy kolozsvári pasas viszont maga „szerezte be” a kígyóját a Babes-Bolyai Egyetem viváriumából. Gondolom, ez az az építmény, ahogy a hüllőket tartják, és amit éppen javítottak. A férfi ellopott néhányat, sőt még hősugárzó lámpát is csórt nekik, nehogy megfázzanak. A lopott kígyókat árulni kezdte a neten. Két civil ruhás rendőr vevőnek adta ki magát, megtalálták a hiányzó kígyókat és a lámpát, a férfit elvezették.

S ha még nem lenne elég a csúszómászókból, Sepsiszentgyörgyön a Kauflandban is akadt egy méteres darab. Igaz, ő sikló volt és külföldről, jelesül Törökországból utazott a székely városba. Az üzletvezető szerint a fügés dobozban érkezett, de elsiklott körülnézni, mert a vásárlók a paradicsomoknál találkoztak vele. Ez a szegény pára nem járt olyan jól, mint előkelőbb társai, mire az illetékesek és a biológus megérkezett, az alkalmazottak agyonütötték a bevándorló siklót.

 

Már megint este van, jöhetne a tavasz és a nyár a hosszú, napsütötte nappalokkal.

Vituális ölelés.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!