Simon Judit: Oltomiglan napló 19.
2021. 02. 02. 22:10Megjött az új esztendő, vele együtt a mindenévi remény: jobb lesz, mint az előző. 2021-nek nem nagy kihívás jobbnak lenni, úgyhogy, hátha tényleg. Látszik a fény az alagút végén, és én nagyon remélem, nem vonat világít, hanem az oltás megfékezi ezt a mindent leállító, felborító járványt. Addig is, engedve kedves emberek unszolásának, naplót írok. Nem tudom, hány napig vagy hétig, esetleg hónapig tart, csak akkor zárom le, ha megkaptam a második szurit.
Ma volt a medve nagy napja, mindenki a brummogását, cselekedeteit lesi. Ilyenkor őmackósága elhiszi magáról, hogy rajta múlik a tél és a tavasz sorsa. Őkelme felébred, nagyot nyújtózik és kilép a barlangjából. Körülnéz, majd, bocsánat, de nagyon hülyén cselekszik: visszamegy aludni, ha süt a nap. Viszont kint marad, ha borongós, párás az idő, hideg van. Ezzel velünk, emberekkel is kitol, mert ha bemegy, hosszabb tél várható, ha kint didereg és ázik, hamar jön a tavasz. Lehet, hogy a tavasz szereti a medvéket, ezért futva jön, hogy meg ne fázzanak? Elképzelhető.
Ahol én lakom, ma szürke, hideg idő volt. Délelőtt kimentem a teraszra és azonnal visszamentem a szobába. Nem vagyok én medve, hogy kint maradjak dideregni. Később benézett hozzám Szűcs Laci, kicsit átfázott egy temetésen, beszélgettünk egy jót, átmelegedett és ment tovább.
Gergely Zsuzsával telefonon trécseltünk egy sort, nagyon jól esett hallani a mindig derülátó hangját. A rádiós újságíró otthonról dolgozik, és legalább annyira unja már a járvány miatt bezártságot, mint én. Ő moziba vágyik nagyon, én színházba. Kiderült: egy nap különbséggel oltanak minket, utána, amint lehet találkozunk, sőt kocsmázunk.
Meghallgattam az államfő bejelentését arról, hogy kiszabadulnak otthonról a gyerekek, és az jutott eszembe, miért is ne bonyolítsák a politikusok azt, amit egyszerűen is meg lehetne oldani. Mert nem úgy van az, hogy mindenhol, minden gyerek mehet jövő hétfőtől iskolába. Neeem.
Valamennyi tanuló csak a zöld zónában ülhet be 8-tól az osztálytermekbe. A sárga zónában csak az ovisok, az elemisták, valamint vizsgákra készülő nyolcadikosok és tizenkettedikesek. Ahol a zóna piros, ott csak oviba és elemibe lehet menni, a többiek maradnak otthon a számítógép előtt.
Az államfő nyilatkozata előtt az egészségügyi miniszter is összefoglalta, ki mehet iskolába, kinek kell továbbra is otthon maradnia. Sorin Cîmpeanu felsorolta a kivételeket is, hogy kik nem mehetnek azok közül, akik a zónájuk szerint amúgy mehetnének. A Maszol.ro portálról idézem: „Otthon maradhatnak azok a gyermekek, akik orvos által igazolt egészségügyi problémákkal küszködnek vagy a koronavírus-fertőzés szempontjából kockázati csoportba tartoznak (pl. krónikus betegek), azok a gyermekek, akik egy háztartásban élnek veszélyeztetett személlyel, valamint azok a tanulók, akiknek tüneteik vannak. Hozzátette, megtarthatják online az óráikat azok a tanárok, akik a járvány szempontjából veszélyeztetett csoportba tartoznak, orvos által igazolt egészségügyi problémával küszködnek, illetve abban az esetben, ha tüneteik vannak.”
Na, ezt tessék nekem megmagyarázni. Én úgy tudtam, hogy aki beteg, legyen az tanár, diák vagy óvodás, eddig elment (vagy vitték) az orvoshoz, kapott igazolást és otthon maradt. (Én valamikor krétát is rágtam, hogy legyen egy kis lázam. Nem lett.) Nem tanított, nem tanult, várta, hogy meggyógyuljon. A krónikus betegséggel küszködő gyerekekre vigyáztak az oktatók és társaik, igaz, gyakrabban hiányzott, de mindig bepótolta.
Amit végképpen nem értek, hogy azok a gyerekek sem mehetnek iskolába, akik „veszélyeztetett személlyel élnek egy háztartásban”. Az eddigiek szerint veszélyeztetett személynek számítanak a 65 éven felüliek és a krónikus betegek. Ez azt jelenti, hogy azok a gyerekek, akik egy lakásban, házban laknak a nagyszülőkkel, nem járhatnak iskolába? És akkor is otthonról kell tanuljanak, ha a nagymama vigyáz rájuk? A dédiről nem is beszélve. Továbbá, ha az anyukának magas a vérnyomása, esetleg cukorbeteg, de amúgy jól van és dolgozni jár, ő is otthon kell tartsa a gyereket? Továbbá, ha apuka túlsúlyos, netán szívbeteg, de azért dolgozik, a gyerekei nem mehetnek tanórákra?
Az a tanár is csak online oktathat, aki netán egy háztartásban élve gondozza idős szüleit, nagyszüleit?
Február 8-án kezdődik a második félév. Szerintem nagyon jó lenne, ha a szaktárca hamar tisztázná, végül is kik szabadulhatnak el a gép elől és mehetnek iskolába. Úgy vélem, ez akkor is a minisztérium feladata, ha az iskolák megnyitását a megyei, illetve helyi hatóságokra bízta a tárca.
Kedves anyukák, nagymamák, dédmamák, mi a véleményük?
Az országnak nincs költségvetése, de hamarosan lesz – mondta Florin Câțu kormányfő. És tessék elképzelni, meglepődni, ő is reformokat ígér, de olyanokat, hogy a padlón koppan az állunk. Ehhez viszont két évre szóló büdzsére lenne szükség, mert a reform az reform, pozitív hatása átcsúszik a következő évre. Nekem erről az jutott az eszembe, hogy még egy kis reform, egy nagy lélegzet és jöhet az ötéves terv.
Ez volt ma, holnap is találkozunk.
Virtuális ölelés.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!