A teszt próbája
2020. 04. 13. 18:32Bevezetése után azonnal gyorsnak és hatékonynak bizonyult Bihar megyében a kollektív teszt, a módszer, amit a magyar köztévében egyszerűen álhírnek neveztek. Szűcs László jegyzete.
Izgalmas karriert fut be egy, a koronavírus járvány hatékonyabb kezelését célzó eljárás. A kollektív avagy tömeges tesztelésnek nevezett módszert (pooling) még március 18-án publikálták izraeli kutatók. Előnye, hogy a vakcina kifejlesztésével szemben gyakorlatilag azonnal alkalmazható. A kollektív tesztek lehetőségére egy szakcikkben két magyar kutató, egy matematikus és egy közgazdász hívta fel április első napjaiban a figyelmet, a részletek megértéséhez érdemes az összeállítást elolvasni. A lényeg, gyorsabban és hatékonyabban lehet szűrni adott csoportot. A dolog érdekessége, hogy a magyar kormány, illetve a járvány elleni küzdelmet irányító ún. Operatív Törzs nem tartja hatékony megoldásnak a tesztek számának növelését, – legyen az kollektív vagy egyéni – az ennek ellentmondó nemzetközi példák láttán sem. Ezért nem meglepő, hogy a Qubit.hu-n megjelent ismeretterjesztő cikket szokatlan (esetleg szokott?) hevességgel támadta, egyenesen álhírnek nevezve a magyar köztévé „riportja”, mondván a járvány terjedését semmilyen tesztelés nem akadályozza meg. A kutatók természetesen nem is állítottak ilyet, azt viszont igen, hogy a módszer alkalmazásával életeket lehet menteni, nem mellékesen a gazdaságot is.
Hogy szó nincs álhírről, azt jelzi, hogy múlt hét közepétől Romániában elsőként Bihar megyében, zömmel Nagyváradon hozzáláttak a kollektív tesztek elvégzéséhez. Elsősorban a megyeközpontban és körzetében szállodákban, motelekben kialakított tíz intézményes karanténban ideiglenesen tartózkodó másfélezer olyan személy körében, akik közül sokan az elmúlt hetekben léptek be az országba olyan ún. vörös zónákból, ahol sok tízezer beteg található. Meg is lett a tesztek eredménye, hiszen vasárnapról hétfőre megduplázódott a Bihar megyei fertőzött személyek száma (83-ról 176-ra), ami ez esetben jó hír, hiszen hozzájárul a védekezés eredményességéhez, megerősíti az elkülönítés szükségességét. Fontos adalék: a most pozitívnak bizonyult személyek legtöbbje tünetmentes volt. Amiről nem lehet adatunk, hogy az utóbbi hetekben az országba belépők és továbbutazók, otthoni karanténba küldött személyek közül hányan lehetnek olyanok, akik mind a mai napig tünetmentesek, de tovább fertőzik a környezetüket. S az ortodox húsvét közeledtével jönnek rendületlenül, a közúti határátkelőkön naponta több száz autó lép be az országba. Értesüléseink szerint Bihar megyében további teszteket is terveznek a megyeközpont által vásárolt újabb PCR berendezés segítségével. Azt nem tudjuk, miért éppen Nagyváradon kísérleteznek ezzel a módszerrel, (Arad megyébe sokkal többen léptek, lépnek be a járvány kitörése óta), arról viszont tudomásunk van, hogy mind a Qubit-cikkre, mind az izraeli kutatók angol nyelvű tájékoztató anyagára felhívták április első napjaiban a helyi vezetők figyelmét, akik szerencsére közben nem az M1-et nézték…
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!