Kormányzás mellékhatásokkal

2021. 04. 14. 22:43

Menesztette a kormányfő Vlad Voiculescu egyészségügyi minisztert, mert a tárcavezető nem engedte kirúgni Andreea Moldovan államtitkárt. Az USR PLUS menesztené Florin Cîțu PNL-s miniszterelnököt. Mindkét párt ragaszkodik a maga emberéhez. Klaus Iohannis államfő megbeszélésekre hívta a koalíciót alkotó pártok vezetőit. Simon Judit írása.  

A kormányfő (balra) és a miniszter nem találta a közös hangot. „Na mi a citu, Florin?”

 

Térségünkben fogyóeszköz az egyészségügyi miniszter. Az elmúlt hónapokban lemondott vagy menesztették a cseh, a szlovén, a szlovák és lengyel tárcavezetőt, az osztrák egyészségügyi okokra hivatkozva távozott.

Idő kérdése volt csupán, hogy országunk beálljon a sorba, miután Vlad Voiculescut nemcsak számos bírálat érte, de nyilvánvalóvá lett, hogy az egészségügyi káoszért, a kórházban történtekért valakinek vinnie kell a balhét. Az államfő és a legnagyobb kormánypárt elnökének megnyilatkozásaiból következtetni lehetett a miniszter menesztésére. Ehhez hozzájárult a koalíción belüli, fű alatt tartott, de hevesnek mondható iszapbirkozás is. Kakasviadal – mondja az egyik elemző, aki szerint mind az USR PLUS, mind a PNL szeretné megmutatni, ki a legény a gáton. A tárcavezető leváltása a viaskodás egyik látványos, egyben lényeges mozzanata.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egység, és Szolidaritás Pártja (USR PLUS) már a koalíciós tárgyalásokon szeretett volna a Nemzeti Liberális Párt (PNL) fölé kerekedni, már akkor finoman megzsarolta mind a nemzeti liberálisokat, mind a tárgyalásokat pátyolgató államfőt.

Reformok, reformok! – felkiáltással a Dan Barna – Dacian Ciolos kettős vezette pártszövetség ott köti a Ludovic Orban vezette alakulat kerekét, ahol tudja. Néha jogosan, máskor fölöslegesen akadékoskodik.

Az sem titok, hogy a középső koalíciós partner csak nyögve-nyelve bólintott rá, hogy Florin Cîțu vezesse a három alakulat (PNL, USR/PLUS, RMDSZ) alkotta kabinetet.

A járvány leküzdéséhez szükséges intézkedések, a tömeges megbetegedések, elhalálozások, különösen a harmadik hullám, háttérbe szorították a politikai csatákat. Ezek akkor horgadtak fel újra, amikor az oltási kampány levezénylésére Valeriu Gheorghița ezredest bízta meg a kormányfő, az ezzel foglalkozó grémiumot maga a kormányfő ellenőrzi, az egészségügyi tárcának még beleszólása sincs. Ezt már akkor rossz néven vette a miniszter és a mögötte figyelő párt. A járványügyi tárcaközi bizottságban ugyan főszerepet játszik Voiculescu minisztériuma, de ennek sem ő, hanem a kormányfő a vezetője.

Vlad Voiculescu a Svájcból hazatért Andreea Moldovan epidemiológust vette maga mellé államtitkárnak és jobbkezének. A miniszter már kinevezésekor pedzegette, hogy kemény átalakításokra számíthat az egészségügyi rendszer, ideértve a biztosítóházat, és gyógyszer-részleget is. Moldovanban jó partnerre lelt, csak azt hagyta számításon kívül, hogy a porcelánok nem veszik jónéven, ha benyomul az elefánt az üzletbe. A tárcavezető belenézett a támogatott gyógyszerek lajstromába, versenyvizsgát írt ki a betegbiztosító vezetői állására, firtatni kezdte az állami és privát ellátás közötti viszonyokat, jelszóval ellátva ugyan, de kvázi nyilvánoságra hozta az oltóközpontok és a beoltottak nyilvántartását. Ez utóbbit a belügyminiszter veszélyesnek tartotta az ország biztonságára nézve, beperelték a tárcavezetőt. Ugyanis többek között az derült ki a lajstromból, hogy még az oltókampány legelején bizonyos zárt oltóközpontokban a fegyveres erők, a szolgálatok vezetőit és alkalmazottait oltották.

Mindezeket a PNL szorgalmasan jegyzetelte. Megtörténtek a kórházi tragédiák, később pedig az egyik bukaresti, járványkórházzá átalakított ortopéd kórházból éjszaka, de látványosan szállították el az addig ott kezelt betegeket, annyira látványosan, mintha pontosan azt szerették volna, hogy nagy hírverés legyen körülötte.

Voiculescut az államfő is bírálta, még azt is sugallta, hogy nem lenne rossz ötlet, ha beadná a lemondását, de még mindig nem történt semmi. Mindenki maradt a helyén, a miniszter a reformok jegyében piszkálgatta az egészségügy oroszlánjának bajuszát.

Köztudott, hogy az egészségügy egy kormányokon, pártokon átívelő, megcsontosodott rendszer, vagy érdekszövetség. Nem Voiculescu az első, akinek beletörik a reformba a bicskája. Úgy kellene a reform, az átalakítás, mint betegeknek a jó koszt, viszont nem biztos, hogy éppen a világjárvány közepén a legszerencsésebb belefújni a nulláslisztbe. Már csak azért sem, mert a kórházak nagyon keresztbe tudnak tenni a járványkezelési stratégiának, ami senkinek sem jó.

A miniszter és az államtitkára úgy vélte, módosítani kellene a települések fertőzöttségi szintje megállapításának a módszertanát. Moldovan kidolgozott egy tervet, a miniszter és a kabinet tudományos tanácsa jóváhagyta, már ment is közlésre a Hivatalos Közlönybe.

A kormányfő állítólag mit sem tudott az egészről, és más sem a környezetéből. Mi több, Bukarest PLUS színeiben kinevezett prefektusa is azt nyilatkozta, a sajtóból értesült a tervezetről, amit ha végrehajtanak, egyik napról a másikra vesztegzár alá helyezhetik a fővárost.

Történt ez akkortájt, amikor Cîțu óvatos nyitással, a szigorítások lazításával kecsegtette a lakosságot a közelgő ortodox húsvétra is gondolva. A miniszterelnök első körben csak Moldovan államtitkárt akarta meneszteni, Voiculescu viszont ragaszkodott a munkatársához. Erre a főnök mindkettőt – finoman fogalmazva – elbocsátotta. Új államtitkár máris van, miniszter nincs.

Tárgyalt mindenki mindenkivel, a koalíciós pártok egymással és maguk embereivel, de nem jutottak dűlőre.

A kormányfő Dan Barna-t nevezte meg az egyészségügyi tárca ügyvivőjének, aki állítólag erről a sajtóból értesült és nem fogadta el a felkérést. Az USR PLUS társelnöke azért haragszik, mert megkérdezésük nélkül, a fejük fölött döntöttek pártbéli társuk eltávolításáról a tárca éléről. Barna és Dacian Cioloș társelnökök kijelentették, ragaszkodnak Voiculescuhoz, és csak akkor tudják elképzelni a további koalíciós együttműködést, ha más vezeti a kormányt. Más szóval, Florin Cîțu lépjen le, mert alkalmatlan, jöjjön valaki már, számukra még Ludovic Orban is jobb. Nem így mondták, de újságírói kérdésre Barna azt válaszolta, elképzelhető, hogy Orban-t elfogadják miniszterelnöknek.

Ludovic Orban persze jó hangosan kijelentette, hogy a PNL viszont Cîțuhoz ragaszkodik, nála nincs jobb a prérin.

Kelemen Hunor kormányfőhelyettes szerint a kabinetnek folytatni kell munkát, az USR PLUS nevezzen meg egy másik társvezetőt és kész, mehet tovább a munka.

Este a kormányfő remegő hangon bejelentette, hogy átveszi az egészségügyi tárca vezetését. Azzal a reménnyel, hogy akad egy új miniszterjelölt a koalíciós partner tarsolyában.

Összefoglalva: a kakasok nem hagyják magukat, a kisebbik ismét zsarol egy kicsit, hátha kereshet valamit a botrányon, a nagyobbik nem enged, mert mi lesz akkor az imidzsével.

Az államfő csütörtökre berendelte a kormányt alkotó pártok vezetőit, hogy németes pontossággal feloldja a gordiuszi csomót.

Négy lehetőség van: 1. Megy Voiculescu, marad Cîțu. 2. Megy Cîțu marad Voiculescu. 3. Mennek mindketten. 4. Marad mindkettő, Modovan marad a bűnbak, s mehet vissza Svájcba.

Lehet tippelni!



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!