Lassan múló járványnapok

2020. 04. 10. 19:31

Furcsa képet mutat a járvány romániai kezelése: ott a szigor, ahol kevesebb a kockázat, miközben engedékeny az állam a rendkívüli helyzetben a valós fenyegetésekkel szemben. Szűcs László írása.

 

Máskor forgalmas nagyváradi főút (Republicii/Fő utca) hétköznap kora este a vasútállomás irányába

 

A járványhelyzet ártalmatlan mellékhatásaként egymásba szürkülnek a napjaink. Ezt magam abból is érzékeltem, hogy az életformám ugyan kijárósabb maradt, – egyfelől ugye a munka, másfelől a nyughatatlanságom – ma hajnalban megébredve hosszú percekig nem és nem bírtam eldönteni, milyen nap van. Meglehetősen biztos voltam, nincs hétvége, az is gyanús, hogy a hét második felében járhatunk, de semmi egyéb kapaszkodó nem ugrott be. Végül a csütörtökre és a péntekre szorítottam le a versenyzők körét, mielőtt hunyorogva a telefon után nyúltam, hogy megnézzem.

Azon a szokásomon is változtatott ez az új, rendkívüli helyzet, hogy ébredés után az első kávé előtt a szürke magyar és tiritarka román hírtelevíziós kínálatot böngésszem, a távirányítót nyomkodva. Mostanában ezt kihagyom, majd később, délelőtt a neten keresgélve nézem meg, hogy ma hol, hogyan, mennyien… Amit a tévé mutat reggel, azt javarészt este óta tudjuk.

A reggeli tévés hírek időszerűség-vesztése mellett a populizmustól megszabadulni nem képes (nem is szándékozó) politikusok jelenléte irritál a képernyőn. Látnivaló például, hogy Romániában a megbetegedések és a halálesetek döntő többsége vezethető vissza olyan emberi tényezőre, amit megelőzhető, kiiktatható lett volna. Egyfelől gyenge láncszemek vannak az egészségügyi rendszerben, sóhivatalnak bizonyultak a megyei igazgatóságok, míg járványgóccá váló kórházakban a szervezési káosz tetézte a védőfelszerelések hiányát. A szakminisztert a járvány tetőpontján érte megvilágosodás: politikai kinevezettek helyett szakértőkkel kellett volna feltölteni a szakintézmények vezetését. Ugyancsak nem lehet nem látni a politikai szempontokat abban, ahogy a Nyugat-Európából hazaérkezők tömegeit kezelik a mai napig. Mintha elnökünk és kormányunk nem merné vállalni annak a kockázatát, hogy elveszítsék a diaszpóra szimpátiáját, esetleg majdani szavazatait. Ha a rendkívüli állapot bejelentésének első percétől pontos protokol szerint szervezik a hazatérők útját, kijelölve egy határidőt, ameddig tömegesen visszafogadják a Nyugaton élőket, dolgozókat, nem itt tartanánk. Csak Bihar megyében április 8-án, szerdán 92, az országba nyugat felől belépő konvojt kísértek át a megyén vagy valamely intézményes karanténig csendőrök, rendőrök, de a gyengébb napokon is összejön két-három tucat. Iohannis államfő szépen kéri, hogy ne jöjjenek haza a románok húsvétra, a belügyi államtitkár finomít: ha jönnek is, nem ünnepelhetnek a családdal. Olyan ez, mint a kell a maszk vagy sem, hasznos-e a tömeges tesztelés vagy sem dilemmája.

Ugyanaz az utca a központ, a Kőrös áruház irányába  (A szerző felvételei)

 

Kizárt, hogy az országba folyamatosan beáramló embertömeg hatékonyan szűrhető, elkülöníthető, otthonában tartható 14 napig. Bezzeg a töredéknyi egészségügyi kockázatot jelentő határ menti ingázók megregulázására több figyelem jutott a magyar és a román hatóságok részéről, vagy azokra, akik nem az előírásoknak megfelelő módon kitöltött nyilatkozattal indultak el vásárolni, sétálni.

És íme a friss példák: a kolozsvári reptéren összeverődött, németországi munkára induló, charter gépekre váró kétezres tömeg miatt folyik az egymásra mutogatás, Orban miniszterelnök megoldás helyett a repülőtér bezárását tartja jó ötletnek. Arra is kíváncsi vagyok, szabadlábon van-e még a Vaslui megyei pünkösdista pásztor, aki nyáját március végén is össze-összeterelve egy egész falut megfertőzött.

Biztos, hogy a gyenge pontok, az egészségügy kézben tartása, a hazatérők helyzetének hatékonyabb kezelése által a megbetegedések és az elhunytak száma töredéke lenne a mostaninak. S előbb lehetne fokozatosan feloldani a korlátozó intézkedéseket, ami nem csupán a várt visszatérést jelentené az élet rendes kerékvágásába, hanem enyhébb gazdasági következményeket. Pénzt és életeket egyaránt. Ahogy azt is, hogy reggelente kapásból tudjuk, milyen napra ébredtünk.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!