Nagyváradi állami diszharmónia

2021. 05. 30. 13:59

„Nem túl szívderítő látni, hogy a magyar kulturális intézmények, a művészek, írók, zenészek többszörösen is kiszolgáltatott helyzetben vannak, rossz kompromisszumokra kényszerítettek. Mindezt meggyengült hátországgal, szinte kizárólag abban a közegben bíz(hat)va, azok kiállására számítva, akikért dolgoznak, akikért alkotnak. Ameddig hagyják őket.” Szűcs László írása a nagyváradi filharmónia kommunikációs újításáról.

Az oldal eddigi és az új profilképe

 

Frissítés: Az alábbi írás megjelenését követő napon, május 31-én reggel a Filharmónia hivatalos FB oldalának profilképe négynyelvűre váltott.

 

Újabb frontot nyitott a fél esztendeje zajló nagy váradi kultúrháborúban az állami filharmónia ideiglenesen kinevezett vezetője azzal, hogy az intézmény eddigi kétnyelvű Facebook oldalát egynyelvűre cserélte. Az eddig román és magyar nyelven kommunikáló oldalon immár csak román nyelvű tartalmak érhetők el. A közösségi oldalt ez idáig a filharmónia egyik művésze működtette, mintegy ötezer követővel. Az új, román nyelvű oldalnak eddig mintegy ötszáz követőt sikerült összegyűjtenie. Úgy tűnik, az oldal korábbi üzemeltetője nem kívánt szerepet vállalni a kétnyelvűség hatalmi eltörlésében, ezért volt szükség új FB oldalra, míg a régi a továbbiakban a 2012 óta felgyűlt tartalmak archívumaként marad meg, további frissítések nélkül.

Az egynyelvűsítés nem állt meg a közösségi oldalnál, hiszen a váradi filharmonikusok internetes oldala, mely eddig román, magyar és angol nyelven egyaránt kommunikált, a június 2-i vokál koncertet, illetve a május 27-i koncertet is már csak román nyelvű szöveggel népszerűsíti.

Az előzményekhez tartozik, hogy néhány hete meglehetősen kurtán-furcsán eltávolították a filharmónia eddigi menedzser-igazgatóját, Meleg Vilmos színművészt, azzal a módszerrel, hogy menedzseri vizsgáján rendkívül alacsony jegyet kapott. A megyei vezetés szemében minden bizonnyal az lehetett a „bűne”, hogy nem volt hajlandó a múlt év végén követelt elbocsátásokat maradéktalanul végrehajtani. Az együttes más zenekarokhoz képest a járvány idején is aktív volt, lásd online fellépések, sikeres koncertek múlt év nyarán a múzeumkertben.

Feltételezem, a filharmónia kommunikációjának „magyartalanítása” nem a megyei tanács elnökének a sugallatára történt, annál ravaszabb, hogy ilyen hibát kövessen el. Az intézményeket felszámolni, összevonni, a személyzet létszámát csökkenteni, a kiadásokat lefaragni hivatott múlt év végi, intézkedések alkalmával is igyekezett cáfolni az ezek mögött megbúvó kisebbségellenes szándékot.

E cáfolatok válnak most súlytalanná, hiteltelenné, amit szóvá is tesznek a Bolojan-projekt ellenzői. Nem véletlen, hogy a Veled vagyunk nagyváradi színház / Alături de artiști orădeni Facebook-oldal friss tartalmai is a filharmónia helyzetével foglalkoznak, illetve a kizárólag román nyelvűvé tett oldalt tiltakozó, többnyire magyar nyelvű kommentek árasztották el, amelyeket a működtető szorgalmasan gyomlál.

Abban, hogy az új fejlemény nem érte el a román politikai szereplők és a média ingerküszöbét, nincs semmi meglepő, ám ez sajnos a magyar szereplőkre is vonatkozik. Az RMDSZ-nek az ilyen, a kultúrát érintő ügyekben ismerten lassú a reakcióideje, amúgy is hajlamos inkább pártként megnyilvánulni, sok körültekintéssel, mintsem érdekvédelmi szervezetként. Az már egyértelmű, könnyebben tudná, mit, hogyan és mikor kell tenni, mondani, ha a sérelem oktatási vagy egyházi intézményt érintene. A láthatatlan versenypárt pedig a mentor, Bolojan szoknyája mögé rejtőzve hallgat, sajtójuk feltehetően Budapesttől várja a segítséget véleménye kialakításához.

Itt tartunk tehát. Nem túl szívderítő látni, hogy a magyar kulturális intézmények, a művészek, írók, zenészek többszörösen is kiszolgáltatott helyzetben vannak, rossz kompromisszumokra kényszerítettek. Mindezt meggyengült hátországgal, szinte kizárólag abban a közegben bíz(hat)va, azok kiállására számítva, akikért dolgoznak, akikért alkotnak. Ameddig hagyják őket.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!