Simon Judit: Vesztegzár-napló 16.
2020. 04. 01. 20:53Önkéntes vesztegzáramat jó ötletnek tartotta a hatóság, katonai rendelettel parancsolt mindenkit otthonába. Élelmiszert vásárolni, sürgősségi orvosi ellátásra, időseket vagy gyerekeket gondozni, valamint munkahelyre lehet csak kimenni. A rendeleteket nem szeretem, de tudatos állampolgárként betartom. Kéthetes vállalásom lejárt, eljött az ideje az újnak. Úgy döntöttem, az elkövetkező háromszor két hétig nem lépek ki a bejárati ajtón. Barátaim biztatására folytatom feljegyzéseimet, lehetőleg vidáman. Nem lesznek vírusjelentések, sem statisztikák. Lesznek az egyedüllétben megfogalmazódott csacskaságok, velem vagy mással megesett történetek. A napok számlálása folytatódik.
Tizenhatodik nap (április 1., szerda)
Olyan hamar telik az idő, hogy meg sem lehet fogni. Amikor még kijártam a lakásból, folyton péntek volt. Mióta itthon gubbasztok, folyton szerda.
Reggel arra ébredtem, hogy valaki ordít. Női hang, nem értettem, mit mond, de nagyon mondta. A telefonom fél tízet mutatott, gondoltam, megnézem, mi történt. Az is megfordult a fejemben, hogy segítségre van szüksége valakinek. A teraszról megláttam a női személyt maszkban, gumikesztyűben, testhezálló nadrágban és nem kevésbé szűk dzsekiben, tűsarkú csizmában, hetyke kis kalapban üvölteni. A közeli háztömb negyedik emeletén lila melegítőben hosszú hajú szőkeség hallgatta figyelmesen. De vélhetően nem értette, mert percenként kérdezte: mit mondasz? A kalapos pedig még jobban kiengedte a hangját. A maszktól továbbra sem lehetett érteni a mondókáját, de nem adta fel sem egyik, sem másik. Visszamentem a szobába röhögni. Kis idő után csend lett, aztán megint hangos beszéd szűrődött be a nyitott teraszajtón. Kinéztem: a két nő a lakás teraszán folytatta.
Átgondoltam a napomat, és rájöttem, semmi dolgom nincs. Kitakarítva, megfőzve, akkor legyen ma szöszmösz nap. Lett.
Lassan kényszeres kézmosó leszek, vészesen fogy a folyékony szappan. E művelet közepette eszembe jutott, amit a bírónő Erika (több Erika nevű barátnőm van, azért írom a foglalkozást) mondott valamelyik esti beszélgetésünk során, hogy az erős fertőtlenítő szappan hatására kezdenek eltűnni a kezéről a barna foltok. Persze, az én kezem is tele van ilyenekkel, a korral járó májfoltok – mondta egyszer kedvesen egy orvos. Nézegetem a kezemet, hát nem tűnnek. Ja, a kézkenőcs is fogy rendesen, de abból egész készletem van.
Felléptem a netre, rá a közösségi hálóra. A vesztegzár alatt többet lógok a neten, mint általában, a facebookra is több ideig ragadok fel. Özönlenek a hírek és az álhírek. Számtalan többé-kevésbé szellemes mém terjed, okos bejegyzéseket, szellemes kommenteket, bárgyú megjegyzések követnek.
Természetesen a fő témák: a vírus és az elszigetelődés. Közeli, távoli és netes ismerőseim közül senki sem beteg. Többségük otthon dekkol, részint muszáj, részint mert van eszük.
Az otthonülés miatt árad a panasz is. A bezártságot senki sem szereti, a kijárás szabályozását még úgy sem. A szabadságuk korlátozásaként élik meg. Nem tartozom a mindig és mindent kommentelők táborába, noha valamivel többet szólok hozzá a bejegyzésekhez, mint a vesztegzár előtt. Ma képtelen voltam megállni, hogy ne válaszoljak egy kommentsorozatra.
A bejegyzés kedves volt és szellemes. Igaz, mást nem is várnék a jeles, nemzetközi hírű, okos, szellemes díszlet- és jelmeztervezőtől. Arról szólt, hogy ha nem figyelünk, megszokjuk az otthonlétet. Jött a komment, hogy bezzeg a diktatúra ellen küzdő hős közel tíz évig volt börtönben, mégis kibírta. Ez a helyzet annál rosszabb, mert ismeretlen ellenséggel állunk szemben. Erre nem álltam meg, hogy ne válaszoljak. Ezt írtam: „Nem börtönben, vagy gettóban, nem koncentrációs táborban ülünk, hanem a saját otthonunkban. Nem éhezünk, nem fázunk, senki nem bánt, nem fenyeget halállal, nem hullanak bombák, nem vagyunk elvágva a világtól. Az ellenség valóban ismeretlen: egy vírus, ami betegséget okozhat. Tudósok a világ minden táján azon dolgoznak, hogy megtalálják az ellenszerét. Sikerülni fog. Addig viszont nincs más mit tenni, mint otthon ülni. A saját lakásunkban, házunkban, a saját tárgyaink, könyveink között. Számtalan lehetőségünk van kapcsolatot tartani a nekünk fontos emberekkel”. Bocsánat, hogy magamat idézem, de valóban így gondolom. Lehet, nekem valamivel könnyebb, amúgy is egyedül élek, s szeretem az otthonomat. Lehet, nem könnyebb, nem tudom. Azt viszont igen, hogy nincs háború, éhínség, fenyegetettség.
Ugye, milyen okos vagyok, ha nem csinálok semmit?
Szerencsére telefonált a futár, hozta a hajfestéket. Lementem az öt emeletet, ami hét, érkezett a furgon. Benne fiatalember, egészen jóképű, maszk és kesztyű nélkül, de fülig érő mosollyal. Kesztyűben vettem át a pakkot. A lakásban, miután kilihegtem magam, megmostam, megtöröltem mindent, kibontottam a csomagot, benne a bűvös doboz. Ügyesen kinyitottam. Van benne egy tubus, valamilyen folyadékot tartalmazó kis tartály, két aranyszínű zacskóféle, olyan, amilyenben a mustárt adják a gyorséttermekben, egy nejlonkesztyű, na meg lepedőnyi reklámmal díszített használati utasítás. Holnap elolvasom.
Ma még gondolkodom kicsit, bár azt mondják, árt az arcbőrnek.
Jó éjt mindenkinek!
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!