Teszten a kormány

2020. 03. 15. 20:41

Úgy jött ez a járvány a román politikusok egy részének, mint egy falat kenyér az éhezőnek. Persze a COVID19-cel nem illik viccelődni, de ami az utóbbi napokban a romániai nagypolitikában zajlott, felért egy jó komédiával. Azt, hogy ugyanazok szavazzák meg az Orban-kormányt, akik nemrégiben sikeresen megbuktatták, nem hogy Goldoni, de még Székely Csaba sem tudta volna így kitalálni. Simon Judit jegyzete.

A kép csalóka: Ludovic Orban első vírustesztje negatív lett, ráadásul ismét teljes jogú kormányfő, igaz, néhány napig még a karanténból irányít   Foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

 

Mialatt a pandémia megfékezéséért, vagy legalább a vírus terjedésének lassításáért küszködtek az illetékes hatóságok, a lakosság pedig a pánikszerű vásárlással foglalatoskodott, lett kormánya az országnak. Szinte észrevétlenül, egyik pillanatról a másikra, gyakorlatilag egy nap alatt összeállt a harmadik Orban-kabinet, a törvényhozók megszavazták, a kabinet tagjai letették az esküt, az államfő pedig kihirdette a szükségállapotot.

Na, jó, ez így sok lesz egyszerre, vegyük sorba.

A járvány már Olaszországban tombolt, amikor Bukarestben még az előrehozott választásokra gyúrtak. Ludovic Orban, megbuktatása után komótosan újra nekifutott, de mindenki örömére nem sikerült összehoznia a szükséges szavazatszámot. Nem is igyekezett. Azán, hogy számítása szerint biztos legyen a bukás, és jöhessenek az előrehozottak, visszaadta a megbízását, majd maga helyett az akkori és jelenlegi pénzügyminisztert, Florin Câţut küldte megbukni. Csakhogy közben az Olaszországban dolgozó honfitársaink megindultak hazafelé, és hozták magukkal a betegséget, nehogy édes hazájuk kimaradjon a jóból. Ekkor észbekaptak a szociáldemokraták, és megsúgták, ők bizony megszavazzák a Câţu-kabinetet, merthogy ez az ország érdeke. Szegény Orban foghatta volna a fejét, de nem fogta, hanem ráripakodott az emberére, adja vissza a megbízását. Mert ez pártérdek. Na persze. Ezen mindenki meglepődött, lehet még Iohannis államfő is, különben nem nevezte volna férfias tettnek a tárcavezető lemondását. Az is vicces, amit a pénzügyminiszter mondott: hogyaszongya, nem akar a szocdemek voksaival kormányozni. Miután megírta a közösségi oldalán, hogy a pártfegyelem megkívánja, hogy a pártelnök, azaz Orban vezesse a kabinetet. És nem ez az egyetlen poén.

Alighogy a Nemzeti Liberális Párt elnöke visszaszerezte magának a kormányalakítás lehetőségét, kiderült, hogy az új koronavírus minden rossz tulajdonsága mellett, tiszteletlen és fütyül a pártfegyelemre. Pontosabban egy nemzeti liberális szenátor vette semmibe az óvintézkedéseket, ezzel karanténba kényszerítette a miniszterelnök-jelöltet, a háromnegyed ügyvezető kormányt és számos honatyát.

Ludovic Orban önként elkülönítette magát egy állami luxusvillába, a többiek is elvonultak ide-oda, kinek mi jutott. Ami tény: a nemzeti liberálisok nem mehettek, nem mentek megszavazni a saját kormányukat. Ezt ugyanis nem lehetett virtuálisan megoldani, muszáj volt személyesen szavazni. Mentek viszont a szocdemek csőstül-csapatostul és jól megszavazták azt a kormányt, amit korábban megbuktattak.

És így lett kormánya az országnak, úgy hívják, hogy harmadik Orban-kabinet, de szinte egy az egyben ugyanaz, mint az első. Még aznap, szigorú óvintézkedések mellett, a nyilvánosság kizárásával letették az esküt. Ki még nem nagyon mozdulhatnak, de szerencsére van nekik olyan kütyüjük, ami által tanácskozhatnak, dönthetnek, rendeleteket hozhatnak. Állítólag még azt is megoldják, hogy a törvényhozók is a távolból szavazzanak. Tilos ugyanis összegyűlni, lepacsizni.

Alighogy felesküdött a kabinet, az államfő bejelentette: március 16-tól elrendeli a szükségállapotot. Hát így nem sok dolga lesz a törvényhozóknak. Ilyen helyzetben gyakorlatilag a belügyminisztérium vezeti az országot. Az államfő is beleszólhat, a miniszterelnöknek viszont a rábólintás lehet a feladata. Ez némiképpen megnyugtató: Orbán nem okozhat túl nagy károkat.

A pártjával majd elszámol valahogy, amiért nevetségessé tette.

Előrehozott választásokról persze szó sem lehet, még a júniusi helyhatóságit is halaszthatják, ha addig nem szelídül meg a vírus. És egyhamar aligha szelídül.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!