Újranyitás, de nem mindenkinek
2020. 05. 26. 22:16Egyetlen kérdésre nem adott választ a mai román-magyar külügyminiszteri találkozó. Arra az egyre, amire meglehetősen sokan vártak választ. Szűcs László jegyezte.
Alaposan csalódhatott, aki Szíjjártó Péter külügyminiszter mai romániai villámvizitjétől azt várta, hogy bármi konkrétum elhangzik a román-magyar határ közeli újranyitásával kapcsolatban. Hogy a Bogdan Aurescu kollégával folytatott bukaresti megbeszéléseken mi egyébről esett szó még el azon kívül, amiről a sajtót tájékoztatták, s ami nem sokban egészítette ki eddigi ismereteinket, alighanem az ő titkuk marad. Csakhogy egyre többen egyre hangosabban elégedetlenek amiatt, hogy válaszok nélkül maradnak, hogy megint nem tekintik az embereket felnőttnek.
A magyar-szerb határátkelőhelyeket már e héttől megnyitották, ahogy 48 órás látogatásokat tehetnek egymás országában a magyar, a szlovák vagy a cseh állampolgárok. Azt látjuk, hogy nyit Horvátország is, s még egy sor állam, például a balti országok. A nap egyik fontos híre volt, hogy Luca di Maio olasz külügyminiszter egyenesen azt javasolta, június 15. – a nap, amikor Németország meg kívánja nyitni a határait – legyen „az európai újraindulás napja”. Márpedig Olaszországban végezte a legnagyobb európai pusztítást a járvány. Június közepe még elég távoli, hogy megérjen egy meglebegtetést: amennyiben az eddigi mértékben csökken a romániai új esetek száma, akkor legalább egy ilyen 48 órás nyitást kilátásba lehetne helyezni. Bevallom, bosszant, hogy miközben már hetek óta jöhetnek-mehetnek tízezrével Nyugat-Európa irányába a munkavállalók, nincs lehetőségem mondjuk Debrecenig elmenni hivatalos vagy magántermészetű ügyeket intézni egy napra, anélkül, hogy utána ne kelljen 14 napig otthoni elszigeteltségbe vonulni. Szép dolog, hogy a román állam erőforrásként tekinthet majd rám, de azt nem kötik az orromra, hogy mikor, milyen feltételek mellett gyakorolhatjuk újra a határátkelés mindennapossá vált rutinját. Ahogy azt sem tudom, csak feltételezem, hogy a hűvös román-magyar viszony egy héttel Trianon centenáriuma előtt milyen mértékben befolyásolt egy ilyen döntést, pontosabban nem döntést. Elég politikai témájú filmet láttam már ahhoz, hogy egy ilyen külügyminiszteri megbeszélés után kiadott tájékoztató azt jelentse, semmiben nem egyeztek meg, kár volt a kerozinért meg a maszkokért.
Számos alkalommal elhangzott: a határok megnyitásakor nem szabad hátrányos megkülönböztetést tenni az Európai Unió tagállamai között. Én úgy érzem, európai polgárként velem, sokunkkal most pontosan ez történik.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!