A szerzővel jubilál a váradi Bányavirág

2020. 07. 07. 22:18

A Szigligeti Társulat Bányavirág című produkciójának 50. előadását játsszák július 11-én, szombaton este. A 20.30-kor kezdődő előadás előtt a szerzővel, Székely Csabával tartanak közönségtalálkozót 19 órától a vár nyári színpadán.

 

Székely Csaba 2009-ben vált ismertté és népszerűvé, amikor Do You Like Banana, Comrades? (Szeretik a banánt, elvtársak?) című rádiójátékával elnyerte a BBC Radio drámapályázatát. Az elismerést további hazai és nemzetközi sikerek követték: a Bányavidék-trilógia 2011-es debütjét követően az egyes részek meghódították Európa színpadait. A trilógiát számtalan sikerprodukció követte, köztük a Vitéz Mihály vagy a 10, amelyekkel elnyerte a Kritikus céh díját a legjobb új magyar drámáért.

A jubileumi előadás első mozzanataként július 11-én, 19 órától a Várad kulturális folyóirattal való együttműködésben közönségtalálkozóra kerül sor, amelyen a szerzővel Simon Judit kritikus, a Várad szerkesztője, valamint Bozsódi Nagy Orsolya, a színház irodalmi titkára beszélgetnek.

A Bányavidék-trilógia első része, a Bányavirág egy műhelygyakorlaton született meg, középpontjában pedig egy erdélyi kis falu szürke, rideg valósága áll. A darab páratlan humorral és iróniával beszél egy hanyatló, fejlődésében részben önhibáján kívül megrekedt társadalomról, amely képtelen szembenézni a mindennapos idegenségérzettel, s helyette a boldogság látszatát tartja fönn: miközben a faluba érkező televíziós stáb az öngyilkosságok riasztóan növekvő számáról kérdezi a lakosokat, ők büszkén nyilatkozzák, hogy minden körülmény között felelősen őrzik a hagyományokat. A falu tragikomikus valóságában egyedül a vigyorgó Illés látja tisztán a helyzetet, őt azonban sem a falu kinézett doktora, sem a meggyötört szomszéd és annak csinos féltestvére, sem pedig saját felesége nem veszi komolyan.

A tragikomikus előadást először felolvasószínházi produkcióként vitte színre a Szigligeti Társulat; majd közkívánatra az állandó repertoár része lett 2016-tól. A bemutató óta eltelt csaknem négy évben a Bányavirág több magyarországi és romániai fesztiválon vett részt, és Partium, valamint Székelyföld több településén is megfordult.

Ahogy Csatlós Lóránt Ivánként őrzi a hagyományt, abba bele kell pusztulni, mert nem könnyű szoruló gyomorral röhögni. Ilyen Székely Csaba tragikomédiája, fekete humorral, nyelvi játékokkal, helyzetkomikumokkal megrajzolt dráma. (Simon Judit: Egyensúlyteremtő váradi Bányavirág. Erdélyi Riport, 2016.09.30)

Székely Csaba drámái tökéletesen megfelelnek Shakespeare színház iránti elvárásának: tükröt tartanak a természetnek, a társadalmi jelenségeknek és az emberi természetnek. Igaz, ez a tükör néha görbének tűnik, de amit tükröz az maga a kőkemény valóság.

Színdarabjait imádja a közönség és elismeri a szakma egy része. A másik része hallgat róla, mást nem tehet, mert tehetségét, tudását lehetetlen kétségbe vonni.

Több évvel ezelőtt a valóságról úgy vélte, hogy „drámaírásra alkalmas, mert rengeteg benne a színészkedés, számtalan cselszövés, intrika, komikumba illő helyzet adódik, ami színpadra való. Történelmi drámánál is, elég a mai politikai helyzetre, szereplőkre ráaggatni egy középkori köntöst. Én igyekszem távol tartani magam a napi politikától, és a helyzet nevetségességét, kiábrándító voltát, a nagyobb mozgások, viszonyok alakulását figyelem, esetleg jegyzetelem magamnak. Az embernek apokaliptikus vízió lesznek, ha folyton a hírtévéket nézi. Nem szoktam kialakítani véleményt a napi csatározásokról. (Erdély Riport, 2012)

Szombaton kiderül, hogy manapság drámát vagy komédiát élünk meg, amikor éppen nem a hagyományt őrizzük.

 

A közönségtalálkozóra a belépés ingyenes, a 20.30-tól a vár nyári színpadán kezdődő előadásra jegyek a színház jegypénztárában, valamint online, a www.biletmaster.ro oldalon kaphatók. A szervezők felhívják az érdeklődők figyelmét, hogy az előadásra a márciusi Bányavirágra megváltott jegyek is érvényesíthetők. Kérik, hogy az érintettek az érvényesítéshez fáradjanak be személyesen a jegypénztárba, vagy keressék kollégáikat a 0259-401-140-es (jegypénztár), illetve a 0772-298-994-es (Miklós Irén közönségszervező) telefonszámon.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!