Kik azok az olyanok?

2017. 03. 23. 22:15

Székelyudvarhely főterén manapság munkaidőben üldögélni és beszélgetni ma a törvénnyel szembeni kihágást jelent. Feltéve, ha olyanokról van szó. Tasnádi-Sáhy Péter írása.

 

Objektív olvasat: egy 29 éves fiatalembert és az édesanyját igazoltatták a rendőrök Székelyudvarhely központjában „cirkulszolás” okán, aztán behívták őket a kapitányságra elbeszélgetni, az eljárást az alanyok nehezményezték, hiszen állításuk szerint a fiatalember csak ügyet intézni ment a városházára, az édesanyja pedig a patikából jövet megállt a sógorát üdvözölni. A rendőri intézkedés közben arra járt a polgármester is, aki a rendőri intézkedést azzal indokolta, hogy nem szeretné, ha munkaidőben olyanok üldögélnének a központban. Az olyanok a polgármester homályos definíciója szerint a munkahellyel nem rendelkező embereket jelöli, akik alkalomadtán járókelőket zaklatnak.

A mobiltelefonnal rögzített eset ugye már önmagában is pikáns, hiszen demokráciában a rendőrségnek alapesetben vajmi kevés köze van ahhoz, hogy kinek van munkája és kinek nincs, és munkanélküli minőségében hol üldögél, ha ezzel senkit nem zavar. Üldögélni, álldogálni a köztereken munkával vagy munka nélkül állampolgári jog. Beszélgetni is.
Az esetet csak bonyolítja, hogy az igazoltatott fiatalember cigánynak vallja magát. Nem bizonyítható, de van rá némi esély, hogy a bőrszíne vezette a rendőröket arra a következtetésre, hogy esetleg olyan lehet. Mármint munkanélküli, járókelő-zaklató.
Udvarhelyen valóban voltak komoly problémák a közbiztonsággal, egy jól behatárolt, bűnözői kör embereket zaklatott, nemrégiben még késsel is fenyegetőztek a mostani incidens helyszínétől nem messze. Bőrszínük megegyezett a fiatalemberével. Nagy különbség, hogy ők tényleg olyanok, a fiatalember pedig feltehetően nem az.

Sajnálatos eset, jól lenne elkerülni a hasonló malőröket a közeljövőben, hiszen senki sem szereti, ha indokolatlanul olyannak nézik.

Kezdetnek megteszi, ha a rendőr igazoltatás közben minden körülmények között minden állampolgárral udvarias. Ha igazoltat, köszön. Minimum „Jó napot kívánok!”-kal, ha kicsit oda teszi magát, hölgyeknek egy „Kezét csókolom!”-ot is elereszthet, akkor is, ha olyanok. Udvariasan közli, hogy mit szeretne, ha kell, szakszerűen intézkedést foganatosít, ha nem kell, akkor pedig szépen elköszön. Még bűnözőkkel szemben sem szerepel a szótárában a cirkuszol szó, hiszen az se nem udvarias, se nem jogi terminus.

Mint ahogy a polgármester is törekedhet teljes foglalkoztatásra, de a munkanélküliség problémáját a munkanélküliek és egyéb üldögélők városközpontból való kitiltásával nem fogja megoldani, az ennél jelentősen árnyaltabb kérdés, de semmiképpen sem a bőrszín tekintetében.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!