A jeges vödörtől a gyilkos bálnáig
2017. 03. 21. 22:57Romániában is megjelenhetett a Kék Bálna nevű internetes játék, amely miatt Oroszországban már közel 130 tinédzser lett öngyilkos. Az Idegpálya (2016) című film az internetes kihívások, és általában az internethasználat veszélyeire szerette volna felhívni a fiatal közönség figyelmét, sikertelenül. Sarány Orsolya írása a filmbeli játékról, amely akár valósággá válhat.
Életveszélyes selfie egy toronyház tetején. Az inernet árnyékos oldalai
Internetes kihívásokkal mindenki találkozott már a közösségi médiában. Céljuk, hogy egy felkérésnek eleget téve, a kihívott egy videóban teljesíti a megadott feladatot, majd a felvétel végén megnevezi néhány ismerősét, akiket kihív, teljesítsék ők is a feladatot.
Az egyik legismertebb ezek közül az ALS Ice Bucket Challenge (jegesvödör-kihívás), amely segítségével közel 220 millió dollárt gyűjtöttek az emberek magukra hideg vizet zúdítva az amerikai ALS (Amiotrófiás laterálszklerózis) Egyesületnek, de hasonlóan ismert kihívás volt az igyál meg egy fél liter sört megállás nélkül, vagy az elmúlt év őrülete, a Mannequin Challenge, amikor hosszú másodpercekig mozdulatlanságba dermedt társaságokat rögzít különböző helyzetekben a kamera..
Egy kreatív megoldással könnyen világhírnévre tehet szert bárki, a vicces, ötletes kihívásvideók könnyen virálissá válnak. Számos tinédzser szeretne híres lenni az interneten, így bármilyen őrültséget bevállal, nem számolva a következményekkel, azért, hogy pár percig ő legyen a közösségi média sztárja.
Az Idegpálya (Nerve) című film, Henry Joost és Ariel Schulman rendezésében azt mutatja be, milyen veszélyekkel is járhatnak az ilyen kihívások, s arról igyekszik meggyőzni a fiatalokat, hogy nem kell mindent internetes trendben részt venni, néhány like-ért és megtekintésért.
A film szereplői egy online felelsz vagy merszt játszanak, Idegpályáznak: a Nézők adják a különböző vakmerő feladatokat a játékosoknak, ezeket egy applikáción keresztül kapják meg. Akkor sikeres egy feladat teljesítése, ha azt mindvégig online közvetítették és a megadott időből nem futnak ki. Egy feladat teljesítése után a Nézők közösen kitalálnak egy újat, egyre durvább dolgokat kérve a játékosoktól. A Nézők mohók, szórakozni akarnak, nem engedik kiszállni a játékosokat.
A film első pár jelenete megteremti a kapcsolatot a fiatal célközönséggel, az internetezés vicces jellemzőit mutatja be, akadozó Skype-beszélgetés, a főszereplő nem mer írni a kedvelt fiúnak Facebookon, csak a profilját követi. A film tudatja, ismeri a fiatal generáció internethasználati szokásait, egy nyelvet beszélnek. Majd az internet árnyoldalának bemutatására tér át.
Vee (Emma Roberts), a főszereplő lány, barátai unszolására jelentkezik az Idegpályára, majd játék közben ismeri meg Iant (Dave Franco), akiről kiderül, szintén játékos. A Nézők azonnal megkedvelik őket, és rövid időn belül az Idegpálya népszerű játékosai lesznek. A fiatalok egyre veszélyesebb feladatokat kapnak, a Nézők egyre követelőzőbbek, így az egyszerű szórakozásból adrenalinfüggő verseny alakul ki, tizenöt perc hírnévért a szereplők vonat alá fekszenek, épületek között másznak át, vakon száguldoznak motorbiciklin, többször életveszélyes helyzetbe sodorva saját magukat.
Vee (Emma Roberts) és Ian (Dave Franco), az Idegpálya (Nerve) főszereplői
A film zárójelentében a játék készítői felszólítják a Nézőket, döntsenek arról, megölje-e az egyik játékos döntős társát. A Nézők szórakozni akarnak, függnek már a játéktól, így igennel szavaznak, nem számolva azzal, hogy gyilkosságban vesznek részt.
Mindeközben a film utalásokat tesz arra is, testi épségük mellett mit kockáztatnak még a játékosok. Az Idegpálya programja összegyűjt minden jelentkezőről, legyen az néző vagy játékos, számos adatot, nevet, családi állapotot, bankszámlaszámot, olyankor is működik az okostelefon kamerája, amikor arra nem adtak engedélyt a játékosok. A cél: tudatosítani, nem jó mindent közzétenni az interneten, azok az információk könnyen felhasználhatóak lesznek ellenünk, és egyáltalán nem titkosak. A film végén kiderül, Ian részt vett az Idegpálya egy korábbi verziójában, majd miután látta meghalni az egyik vetélytársát, aki feladata teljesítése közben vesztette életét, a játék tervezői tönkretették apja és testvére karrierjét, titkos információkat kiadva róluk.
A film emellett utalásokat tesz a dark webre is, az internet legsötétebb oldalára, megemlíti, hogy a fiatalok az online világ egy apró töredékét ismerik, próbál a tudatos internethasználatra nevelni. Ám aztán ezt a történetet a filmkészítők eldobták, az utolsó fél óra hollywood-i csöpögős mese, happy end-del.
Persze, gondolhatjuk, ilyen csak a filmekben történhet, pedig számos kihívás, internetes trend jár hasonló veszélyekkel. Az extrémség, a kreativitás és a hülyeség nem ismer határokat az ilyen kihívásokban, a hírnévért a fiatalok épületek tetején készítenek selfieket, vízzel teli óvszert ejtenek a fejükre, csípős paprikát esznek.
A filmben ábrázolt játék is kezd valóra válni. A Kék Bálna nevű, az orosz Facebookon, V Kontakten terjedő kihívás, nagyjából megfelel az Idegpálya szabályainak. És ez már a valóság. A játékos egy csoporthoz csatlakozva instrukciókat kap egy moderátortól, ötven nap alatt kell ötven feladatot teljesíteni, a próbatételeket videófelvételen rögzítik.
A moderátor mindeközben megpróbálja kiismerni a játékosokat, félelmeiket, gyenge pontjaikat. A manipulátor az utolsó szinten azt követeli a játékostól, végezzen magával, amennyiben ellentmond, a családját, barátait kezdi el fenyegetni. A játék kitalálóját, Filipp Bugyejkint, legalább 15 ember halálba kényszerítéséért ítéltek el 2013-ban.
Romániában jászvásári, temesvári és ploiești-i fiatalok kezdtek el Kék Bálnázni. Öt jászvásári fiatal már az ötvenedik szintnél járt, meg akarták fullasztani magukat, s Brassóból is tudnak már a „játékot” kipróbáló fiatalokról.
Aki egyszer csatlakozott a játékhoz, nagyon nehezen szabadul meg. Akár a filmben, a Kék Bálna kitalálói is feltörik a játékosok közösségi média profiljait, telefonjait, információkat gyűjtenek róluk, majd ezzel zsarolják a fiatalokat. A legszomorúbb a történetben talán az, hogy a fiatalok, mindannak ellenére, hogy tudják, milyen következményekkel jár a játék, mégis jelentkeznek rá.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!