Kacsula lett a csikós kalapjából

2018. 07. 25. 22:07

Jogerősen visszaperelte logója romániai használatát, ezzel termékei eredeti csomagolásban történő forgalmazási jogát a legnagyobb magyarországi lisztexportőr. A meghökkentő politikusi szálat sem nélkülőző ügy hátterét Szilágyi Aladár írása világítja meg.

Hajdú márkájú liszt, az igazi a csomagológépen

 

Valamikor a 90-es évek elején súlyos fennakadás kerekedett Románia lisztellátása terén. A lisztválság megoldását a Magyarországról történő behozatal felpörgetése jelentette. Ha emlékezetem nem csal – legalábbis Nagyváradon – akkoriban hónapokig magyar lisztből sütötték a pékek a „román kenyeret”. Az ilyetén helyzet, hogy úgy mondjam, felcsiholta némiképp az itteni magyarok önbecsülését, hiszen tárgytalanná vált, mi több: az ellenkezőjére fordult a bennünket döngölő érv, amit gyakorta az orrunk alá dörgöltek: „kussoljatok, mert román kenyeret esztek!”

Azóta a Romániába érkező liszt egyik fő szállítója a Hajdú Gabona ZRt. lett A debreceni cég már több mint húsz éve van jelen a romániai piacon, ahol évente 3,5-4 milliárd forint értékben ad el lisztet, ami az értékesítési árbevételüknek több mint a felét képezi. 2015 márciusában kínos epizód zavarta meg az exportőr sikeres üzleti tevékenységét. Kiderült, hogy

Romániában eltulajdonítták a logójukat, amit egyébként érthetetlen könnyelműséggel csak Magyarországon védtek le!

Azzal a bejelentéssel jött Debrecenbe egy bukaresti ügyvédi iroda a romániai Accenture Consulting Srl képviseletében, hogy ők a csikós logó és a Hajdú Finom szavak tulajdonosai, mert Romániában, mi több: a spanyolországi Alicantéban székelő Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalánál is (Magyarország kivételével) egész Európára levédték a piros-fehér-zöld színű ostorát csattogtató csikóst és a kilenclyukú hortobágyi hidat tartalmazó emblémájukat. Ennek következményeképpen ezen túl a Hajdú Gabona összes termékét Románia terültén csak a román érdekcsoporton keresztül árusíthatja. Mivel a bukarestiek semmiféle engedményre, együttműködésre nem voltak hajlandóak, a jelentős veszteséget szenvedett, kárvallott debreceni cég pert indított ellenük. Minden szinten, minden jogi fórumon feljelentették őket, hogy rosszhiszeműen, egyszerűen lemásolva használják a Hajdú Gabona védjegyét. Végül három éves jogi huzavona után a romániai Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék jogerős döntést hozott a védjegybitorlási perben: megállapította, hogy kizárólag a debreceni cég jogosult a tulajdonát képező csikós védjegy és a Hajdú márkanév használatára.

Romániában persze (egyebütt is!) a logólopásnak megvannak a maga hagyományai. (Lásd az Elena Udrea-féle turisztikai ország-brand esetét.) A csikós-kilenclyukú hidas embléma eltulajdonítói, mentsék, ami menthető alapon „betömték” a hortobágyi híd lyukait, egyetlen vastag vonalra cserélve az emblematikus grafikai elemet, az ostorral cserdítő csikós fejéről pedig leszedték a kalapot, és egy kucsmát nyomtak a helyére. Ez a román autenticitást sugalló elem sem hatotta meg a szellemi tulajdonvédelem illetékeseit, Accenture Consultingéknek nem sikerült bejegyeztetniük a kacsulát viselő csikósemblémát…

Az öt kilós kiszerelésű termék csomagolása. Győzött a kalap

 

A históriának még több pikáns részlete van. Az például, hogy a logólopók magyarországi partnerre akadtak egy törökszentmiklósi malom gazdáiban, akik hajlandóak voltak a maguk silányabb termékeivel a lopott védjeggyel ellátott zacskókat megtölteni, és Romániában eladni. A magyar adóhatóság gyorsan reagált: 2016 novemberében 54 ezer kilónyi, hamisított logójú zacskóba csomagolt lisztet és 550 ezer darab üres zacskót foglalt le, ezzel megakadályozva a további magyarországi gyártást. Ekkor cserélték a hamisítók a kalapot kucsmára, ekkor tömték be a kilenclyukú hidat a csomagoláson, és immár Romániában kezdték újra a hamis termékek gyártását. A Hajdú Gabona azonban – okulva a saját kárán – már időben reagált, és az alicantei szabadalmi hivatalnak jelezték a csalást, ezért a megtévesztő grafikát az emblémabitorlók nem tudták bejegyeztetni…

Az egész botrányos ügynek van még egy, bennünket, romániai magyarokat érintő, mondhatni, kegyeletből eltakart vonzata. A per megnyerése után kiadott sajtóközleményben a Hajdú Gabona vezérigazgatója, dr. Lakatos Zoltán kijelentette, számára nagy csalódás volt az is, hogy

az egész védjegylopási ügy kezdeményezője és gerjesztője egy nemrégiben elhunyt szenátor volt.

„Én magam személyesen ismertem őt, sosem gondoltam volna, hogy a hátunk mögött megpróbálja ellopni az emblémánkat” – jegyezte meg keserűen, hozzátéve, hogy a szenátor mögött „az egyik legnevesebb bukaresti ügyvédi iroda állt, amely ellen nehéz volt harcolni, mivel nagyon komoly szakmai alapokkal rendelkeznek.”

Amikor telefonon felhívtam a debreceni céget, jelezték: továbbra sem hajlandóak elárulni annak a bizonyos „nemrégiben elhunyt” szenátornak a kilétét. És nem csupán kegyeleti meggondolásból. „Az Orbán kormány jelenleg jó viszonyt ápol az RMDSZ-szel, nem szeretnénk ezt a jó kapcsolatot megbolygatni, azt sem óhajtanánk, hogy a romániai magyarság köreiben bármiféle zavar támadjon emiatt” – hangzott a válasz a vonal túlsó végéről…



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!