Erdélyi Riport » Többszemközt » 7. oldal

A múltnak az idegensége érdekel (3.)

A Szacsvay Akadémia legújabb sorozatának tematikáját a Mindennapi történelem képezi. Nyitóelőadást Történelem-társadalom-életmód címmel Gyáni Gábor egyetemi tanár tartott. A társadalomtörténet és a mentalitástörténet búvárlásának magyarországi úttörőjével Szilágyi Aladár beszélgetett.


TOVÁBB

Az emlékezet lazán kezeli a múltról való tudást

A Szacsvay Akadémia új sorozatának tematikája a Mindennapi történelem. A nyitóelőadást Történelem-társadalom-életmód címmel tartó Gyáni Gábor akadémikussal folytatott beszélgetése második részében Szilágyi Aladár az egyéni és a kollektív emlékezetről, a hivatalos emlékezet működéséről, illetve az emlékezetváltozásról kérdezte az egyetemi tanárt.


TOVÁBB

„Nem kétségbeesve halok meg”

2013 nyarán készített interjút az akkor még nyomtatásban is megjelenő Erdélyi Riportban Parászka Boróka a 83 éves Bodor Pállal. A beszélgetés anyagát a maga kiegészítéseivel szavai szerint „feldúló” publicista egészen diákkoráig visszatekintve idézi fel a pályáját. E teljes, „alanyi változat” újraközlésével búcsúzunk a hétfőn elhunyt kollégától.


TOVÁBB

A Vásárlók könyvétől a Fekete bársonyig

Zoltán Gáborral folytatott beszélgetése második részében Szilágyi Aladár az Orgia című, nagysikerű regénye jelentette nagy áttörés előtti, szokatlanul késlekedő, időnként felemás fogadtatásban részesült köteteiről faggatta a Törzsasztal vendégét.


TOVÁBB

A pártpolitikai rendszer a férfiak játszótere

A Szacsvay Akadémia Mindennapi történelem témájú sorozatának  előadója dr. Pető Andrea társadalomtörténész, a társadalmi nemek történetének kutatója volt. Szilágyi Aladár a nőmozgalmakról, a napjainkig megvalósulatlan esélyegyenlőségről, a nőtudomány szövevényes kérdéseiről beszélgetett a Közép-Európai Egyetem (CEU) professzorával.


TOVÁBB

Egy kiebrudalt rádiós szép emlékei

Bár Zoltán Gábor legújabb regénye, a döbbenetes hatású Orgia bemutatása végett érkezett Váradra a Törzsasztal vendégeként, Szilágyi Aladár a megfeneklett Erdélyi Riport helyett vízre bocsátott Erport.ro fedélzetére invitálta az írót. Beszélgetésük első részében főleg rádiós múltjáról faggatta a Kossuth Rádió legendás irodalmi műsorainak hajdani szerkesztőjét.


TOVÁBB

A többnyelvűség nem vesz el semmit a román nyelvből

Az anyanyelv világnapján határozott a Kolozs megyei törvényszék: ki kell helyezni a többnyelvű helységnévtáblákat, a román Cluj-Napoca felirat mellé a magyar Kolozsvár is felkerül. A még nem jogerős törvényszéki határozat megszületése előtt, a többnyelvű helységnévtábláért küzdő Musai-Muszáj Mozgalom létrejöttéről, céljairól, tevékenységéről és a többnyelvűségről Bethlendi Andrást kérdezte Sarány Orsolya.


TOVÁBB

„Diszkriminálva érzem magam ebben az országban”

Új egyéni műsorával járja az országot A. G. Weinberger Attila blues zenész, komponista, akit dévai fellépése előtt értünk el kérdéseinkkel. Szűcs László interjúja.


TOVÁBB

„A demokráciát éltetni kell, különben meghal”

A játékbabáknak öltöztetett kislányoknak először az iskolában mondták, hogy ők mások. Akkor, amikor azt kiabálták nekik: „piszkos cigányok”. A nagypapáról, akit a gázkamrából hívtak ki a nácik muzsikálni, nem illett beszélni, arról sem, kinek mi jut eszébe a „cigánypecsenyéről”, ha éjjel támadnak a nácik. Dotschy Reinhardt dzsesszénekesnő, író, politikus, a németországi szinti-roma érdekképviselet ismert szereplője Étienne Comar Django Reinhardt 1943-as párizsi meneküléséről szóló filmjének berlini bemutatóján beszélt a szinti-roma közösségek németországi helyzetéről, színes rokolyáiról, Django Reinhardt örökségéről. Az interjút Bors Erzsébet kivonatolta.


TOVÁBB

A múltnak az idegensége érdekel (1.)

A Szacsvay Akadémia legújabb sorozatának tematikáját a Mindennapi történelem képezi. Nyitóelőadást Történelem-társadalom-életmód címmel GYÁNI GÁBOR egyetemi tanár tartott. A társadalomtörténet és a mentalitástörténet búvárlásának magyarországi úttörőjével Szilágyi Aladár beszélgetett.


TOVÁBB