Grecsó Krisztián: Az olvasó elvárja és szereti az írói hitelt

Grecsó Krisztiánnal készített interjúja második részében Szilágyi Aladár a Harminc év napsütés című kötetéről, illetve a mostohán kezelt műfajról, a tárcanovelláról kérdezte az írót.


Többszemközt TOVÁBB

Megújulnak a nagyszalontai Arany-kéziratok

Alig három héttel az Arany János emlékév vége előtt Nagyszalontáról Budaspestre kerültek a költő fontos, szülővárosában őrzött kéziratai. A veszélyeztetett anyag restaurálását az Országos Széchényi Könyvtár szakemberei végzik. Az OSZK nagyváradi származású tudományos igazgatóját, Boka László irodalomtörténészt Szűcs László kérdezte.


Művház TOVÁBB

Rizsával töltött Toldi

Étel és irodalom miniszteri szintű összefüggései. Szűcs László szösszenete a nagyotmondás receptjéről.


Polkorrekt TOVÁBB

Tábornokok párthatnékja

Főtisztek pártja civil elnökkel a román politika vidám színpadán. Szilágyi Aladár írása.


Ring TOVÁBB

„Nagy bajban lennék, ha nem toltam volna ki magammal”

„Az első könyveimben még nagy, mágikus őrületekbe gabalyodtam. Ha akkor valaki nekem azt jósolja, hogy ezt fogom szeretni, ezt a mikrorealista világot, nagyon elcsodálkoztam volna” – mondja Grecsó Krisztián író, a váradi Törzsasztal legutóbbi vendége, akit az est előtt készített interjúban Szilágyi Aladár elsősorban a Jelmezbál című kötetéről faggatott.


Többszemközt TOVÁBB

Erdélyi retrotrópiák – széljegyzetek és indítókérdések

Jelen szövegében Tamás Pál a retrotrópia három elemét érinti. Először a „magyar balkániság” jelző formáit. Másodszor a 89 utáni regionális kommunizmusképek különbségeit jelzi. Végül érinti a retrotrópiákban a különböző szenvedéstörténetek szerepeit. 


Nézőpont TOVÁBB

Imposztorok minisztere, avagy a plágium apologétája

Az önplagizáló rektor megérkezése a nagypolitikába. Szilágyi Aladár portrévázlata az oktatási tárca új vezetőjéről.


Polkorrekt TOVÁBB

Mindenkihez szóló Senki madara

Színpadi költemény, zenére, táncosokra és színészre komponálva, ez lehetne az alcíme a Nagyvárad Táncegyüttes Senki madara című előadásának. A Szabó T. Anna költő azonos című meséje nyomán Tóth Tünde rendezte játék az azonosság és különbözőség, a falu és a város, az alkotás magánya és a beolvadás szomorúságának szépséges történetét. Simon Judit kritikája.  


Nézőtér TOVÁBB

A szügyhámtól a kocsiig

A Kárpát-medence járműhistóriájába vezet be Dr. Paládi-Kovács Attila, a Néprajzi Intézet nyugalmazott igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, Szilágyi Aladár interjújában.


Többszemközt TOVÁBB

Neolib így, neolib úgy

Mi a közös egy bukaresti kormányellenes tüntetőben és a német ellenzéki vezérben? A kérdésre Szűcs László glosszája keresi a választ.


Polkorrekt TOVÁBB