A szétfejlődés kezdetei Dél-Erdélyben (1.)

A második bécsi döntés Erdély kettészakítását eredményezte. Az északon maradt román, a délen rekedt magyar lakosság számára ez a drámai fordulat nem sok jót hozott. Erről a kölcsönösen gyakorolt „adok-kapok”-ról – melyben a román hatóságok fölülmúlták a magyarokat – beszélgetett L. Balogh Béni főlevéltárossal Szilágyi Aladár.


Többszemközt TOVÁBB

Kultúrőrnagy, a mentőangyal

Egy volt szekus őrnagy vallomása egy gyilkossági perben bűnrészességgel vádolt kollégái védelmében. Szilágyi Aladár jegyzete.


Polkorrekt TOVÁBB

„Nem zárkózhat be az ember abba, amit már megcsinált”

Másfél évtizede van jelent a világhálón a Spanyolnátha művészeti folyóirat. Az alapító főszerkesztővel, a Miskolc közeli Hernádkakon élő Vass Tibor költővel nagyváradi Törzsasztal-estje után beszélgetett Szűcs László.


Többszemközt TOVÁBB

Színházi tavasz Szatmáron

A Maszín – vállalásához híven – április végén megszervezte a I. Mafeszt-et, melyen a fiatal szervezet tagszínházai mutatták be kedvenc előadásaikat, színészei vettek részt workshopon, jó szakmai vitákon elemezték a produkciókat, vagy csak jókat beszélgethettek egymással. Simon Judit szubjektív szatmári beszámolója.


Nézőtér TOVÁBB

Az Észak, a Dél és az Egyesült

A jelképes gesztusokban gazdag Korea-közi csúcstalálkozó után akár már ebben a hónapban sor kerülhet az amerikai elnök és az észak-koreai diktátor közvetlen tárgyalásaira. Ady András elemzése a panmindzsoni Kim–Mun kézfogás értékelése mellett a folytatás esélyeiről is szól.


Helyzetkép TOVÁBB

Elszakadtakból politikai közösség

Az erdélyi magyarság két világháború közötti történetét felidéző beszélgetésük második részében Szilágyi Aladár egyebek közt a különleges zónákról, a Katolikus Státusról, a Népszövetség szerepéről, illetve a felélénkült sajtóéletről kérdezte dr. Bárdi Nándor történészt, az MTA Kisebbségkutató Intézetének tudományos főmunkatársát.


Többszemközt TOVÁBB

Kiáltó szavak, pártok, paktumok

Az MTA Kisebbségkutató Intézetének tudományos főmunkatársa, dr. Bárdi Nándor, előadói körútja alkalmával Szilágyi Aladár kérdéseire válaszolva vázolta fel az erdélyi magyarság két világháború közötti politikai helyzetét, a Trianon után kialakult kisebbségi magyar közösségek történetének fontosabb fázisait.


Többszemközt TOVÁBB

„Szentül hiszem, hogy nekünk volt igazunk”

„Nagy gond a magyar társadalommal, hogy mindenki azt a hírt fogadja el, ami az ő világnézetébe passzol. Nem olvas más újságot, nem hallgat más rádiót, nem néz más tévét, mint ami a kedvence. Ezzel pedig saját magát fosztja meg az árnyaltabb képek és információk beszerzésétől. A gondolkodás lehetőségétől.” Tóth Istvánnal, a megszűnt Lánchíd Rádió munkatársával Csiki Zsuzsanna beszélgetett.


Többszemközt TOVÁBB

Mehetünk a levesbe?

A tervezett marosvásárhelyi egyetemi fúzió ügye váratlanul érte az utólag tiltakozó, reagáló politikai szereplőket. Mi lehet az oka a meglepettségnek, a késve reagálásnak, maradt-e még mozgástere bármiféle érdekvédelemnek? Szűcs László jegyzete.


Nézőpont TOVÁBB

El legado de Fidel?

Ezen a héten Havannában Miguel Diaz-Canel személyében új kubai államfőt választ a Nemzettanács, a Castro fivérek hat évtizedes hatalma után. Ady András elemzése a szigetország, ezen belül az új államfő mozgásteréről, esélyeiről.


Helyzetkép TOVÁBB